Innowacyjny produkt nie gwarantuje sukcesu – dlaczego?

Rozmawiając z przedsiębiorcami, często pada to pytanie:

Co po 3 latach kiedy stworzymy produkt? Obawiam się czy nadal będzie zapotrzebowanie na mój produkt, jeśli rynek zmienia się dynamicznie zwłaszcza w obszarze technologii? Albo czy klienci będą gotowi na produkt?

Cóż…prawdą jest, że świetny pomysł nie gwarantuje wielkich zysków.

Jeśli finansowania firm na badania i rozwój mają się opłacić w produktach i technologiach, potrzebują strategii, która nie tylko tworzy rynki, ale także pokonuje konkurencję.

🔵 Ale o co chodzi?

Faktem jest, że nie jest łatwe aby wybrać innowacyjne pomysły czy produkty, które mają największy potencjał komercyjny. I trzeba sobie powiedzieć, że nawet najlepsze firmy ponoszą na tym polu porażki.

Samo wybranie świetnych pomysłów do realizacji nie gwarantuje sukcesu. Trzeba jeszcze:

✅ promować pomysł,

✅ pokonać opory klientów i innych grup interesu,

✅ wdrożyć,

– na tym ostatnim etapie obserwuje największe przeszkody, zwłaszcza gdy rozmawiam z managerami R&D, którzy de facto mierzą się z tym wyzwaniem „twarzą w twarz”.

🔵 Jak to pokonać?

Kilka dni temu, podczas rozmowy z jednym z przedsiębiorców i wykładowców z MIT (wkrótce więcej✍), potwierdziłam swoje przemyślenia, że najczęściej przedsiębiorcy i naukowcy skupiają się na rozwijanej technologii, a nie na użyteczności produktu, która jest kluczem.

Czy Polskie realia są podobne? Myślę, że w większości tak, jednak posypałyby się gromy zostając przy tym stwierdzeniu. Daleko nie trzeba szukać, aby wymienić polskie produkty, które z całą pewnością łączą technologię z użytecznością, np. SiDLY.

🔵 Na co chcę zwrócić uwagę?

Sukces komercyjny produktu w innowacji, B&R zależy nie tylko od jego technicznych możliwości, ale od użyteczności oferowanej klientom, od tego w jaki sposób nowy produkt poprawi poziom życia klientów.

🔵 Jak szybko ocenić użyteczność produktu R&D?

Myślę, że dobrym rozwiązaniem dla managerów R&D jest stosowanie macierzy użyteczności dla klienta. Zaletą stosowania takiego rozwiązania i dobrą praktyką jest wskazanie managerom firm, jakiego typu dźwignie może wykorzystać, aby polepszyć doświadczenia klienta z produktem. Szybka ocena dzięki macierzy pozwala również dostrzec wszystkie najważniejsze aspekty użyteczności produktu lub usługi.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Dziś zamieszczam macierz w dużym skrócie i uproszczeniu – szerzej w kolejnych materiałach do pobrania wkrótce! 😊

Mówią, że prawdziwie innowacyjny produkt sam kreuje dla siebie rynek – a nie konkuruje o udział w istniejącym rynku.

Co sądzicie? Jak według Was wygląda rozwój technologii w zderzeniu z rynkiem klienta?

Zapraszam również ➡http://grzegorczyklidia.com/

Pozdrawiam

LG

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *