Pobierz bezpłatny materiał o tym jak uzyskać lepsze warunki kredytowe z raportem GHG lub ESG

Dlaczego możesz zniknąć z rynku bez raportu GHG jeśli jesteś małą, średnią firmą?

W dzisiejszym artykule:

🔹 Czy możesz stracić płynność finansową nie posiadając raportu emisji GHG?
🔹 Co jest istotne i co zmienia się dla MSP w kontekście raportu GHG?
🔹 Korzyści wynikające z raportu emisji.
🔹 Jak liczyć emisje.
🔹 Gdzie szukać rozwiązania.

Zamiast wstępu

Pewnie słyszysz wiele informacji na temat emisji gazów, CO2:

❌ To jakaś „zielona” ściema
❌ Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę
❌ Po co mi to potrzebne jeśli od wielu lat mam tych samych kontrahentów
❌ Szkoda mi czasu, w sumie kto to będzie liczył

I możesz pozostać przy swojej argumentacji, ale fakty są takie, że przepisy prawa zmieniają się czy tego chcesz czy nie – powinieneś kierować się nimi. Za chwilę powiem Ci dlaczego i co możesz zyskać.

1. O co z tym chodzi?

Jak pewnie słyszałeś Drogi Czytelniku głośno jest o raporcie ESG. Raportowanie ESG (od angielskich słów: E – environment; S- social; G – Governance) porusza aspekty związane z ochroną środowiska w tym efektywnością energetyczną, aspektami społecznymi oraz ładem korporacyjnym. Najprościej ujmując jest to raportowanie niefinansowe spółki – raport zawiera informacje związane z sytuacją finansową, które mogą służyć bezpośrednio do oceny obecnej lub przyszłej kondycji finansowej spółki. Już 10 marca 2021 roku, w Polsce i pozostałych krajach UE wchodzi w życie Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji finansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem.

2.Dlaczego jest to istotne i co to zmienia dla mnie – małej, średniej firmy?

Zobacz…duże firmy (patrz spółki) sektora finansowego (za chwilę kolejne sektory) są zobowiązane do przygotowania raportu ESG.

i…?

Duże firmy muszą raportować emisję gazów CO2 do tzw. scope 3 (zakres 3). W tzw. „zakresie 3” duże firmy muszą raportować emisję CO2 w ramach całego łańcucha wartości (czyli od wydobycia surowców, poprzez produkcję, użytkowanie, aż po utylizację lub recykling końcowego produktu/usługi). Więcej tutaj.

✅ Właśnie ten czynnik (scope 3) powoduje, że podmioty obecnie raportujące (czyli duże spółki) będą musiały w swoich raportach ująć emisje na wcześniejszych etapach produkcji, wymuszając uzyskanie takich danych od swoich dostawców – czyli od Ciebie (małej, średniej firmy).

✅ W efekcie również Ty (czyli małe i średnie firmy) zostaniesz zobowiązany do wyliczenia emisji CO2e na potrzeby raportowania Twoich obiorców.

✅ Istnieje ryzyko, że bez dostarczenia takich danych stajesz się mało atrakcyjną firmą dla swojego odbiorcy.

✅ Ta sama kwestia dotyczy ubiegania się o finansowanie w banku. Już dziś kilka polskich banków deklaruje chęć udzielenia lepszych warunków finansowania z raportem ESG, ale o tym za chwilę.

2.1 Możesz zadać pytanie a na jakiej podstawie powinieneś przygotować raport emisji GHG?

A no takiej, że są opublikowane Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące raportowania niefinansowego. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zaleca, aby krajowe organy nadzorcze dokonywały oceny raportów niefinansowych właśnie w oparciu o ten dokument.

2.2 Dlaczego jeszcze warto obliczać emisje gazów cieplarnianych i posiadać raport ESG?

✅ Raportowanie ESG oraz emisji gazów cieplarnianych GHG zawierają dane, które możesz przedstawić bankowi w momencie kiedy ubiegasz się o finansowanie. Dzięki nim banki mogą ocenić, czy Twoja firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i czy opłaca się udzielić finansowania dla Twojej firmy proponując lepsze warunki kredytowe. Pierwsze banki w Polsce już wprowadziły takie działania lub pracują nad nim  – co szeroko jest komentowane w mediach.

✅ Obecnie, spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi Tobie utrudniony dostęp do kapitału i spadek atrakcyjności Twojej firmy w oczach klientów.

Mam nadzieję, że teraz wyjaśniło to wszelkie wątpliwości co do przygotowania raportu dot. emisji CO2 dla Twojej firmy. Więcej tutaj.

3. Jak liczyć emisje CO2 i co to jest „scope”?

Ślad węglowy oblicza się w trzech zakresach (ang. scope), dobieranych w zależności od celu obliczania śladu węglowego przez daną firmę. Właśnie obliczenia w tych zakresach (ang. scope 1, 2 i 3) zostały zaproponowane do obowiązkowego raportowania w sprawozdaniach z działalności.

Krótko o zakresach, abyś wiedział co to jest:

🔵 Zakres 1 – Emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w źródłach stacjonarnych bądź mobilnych będących własnością firmy lub przez nią kontrolowanych (również emisje z procesów technologicznych).

🔵 Zakres 2 – Emisje energetyczne pośrednie powstałe w wyniku zużywania importowanej (zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz) energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu.

🔵 Zakres 3 – Emisje pozostałe, powstałe w całym łańcuchu wartości, np. w wyniku wytworzenia surowców, zagospodarowania odpadów, transportu produktów, podróży służbowych np. samochodem, pociągiem czy samolotem, użytkowania produktów.

Możesz zadać pytanie czy jestem w stanie sam policzyć?

Oczywiście możesz to zrobić, ale:

❌ Musiałbyś poświecić około tygodnia na zapoznanie się z GHG Protocol a Corporate Accounting and Reporting Standard (116 stron lub wydać około 2kPLN na kurs, który nie gwarantuje, że policzysz GHG).

❌ Stracić czas na obliczenia (które mogą Ci zająć kilka tygodni) – pomyśl… ile w tym czasie możesz zdobyć klientów i ile jest warta Twoja godzina pracy.

❌ Po co masz denerwować się nad skomplikowanymi wzorami, bo nie jesteś pewny czy dobrze policzysz

Podsumowując, straciłbyś dziesiątki godzin i niepotrzebne koszty na przygotowanie i tak niepewnych informacji związanych z emisją gazów cieplarnianych.

4. Gdzie szukać rozwiązania

Możesz skonsultować się z naszym Zespołem i otrzymać wsparcie przy:

✅ obliczeniu emisji CO2 zgodnego z Rozporządzeniami

✅ konsultacji i przygotowaniu raportu ESG

✅ weryfikacji inwestycji pod względem emisyjności i efektywności energetycznej

Do końca kwietnia 1h konsultacje w cenie 250zł 197zł + 23% VAT

0dni0godzin(y)0minut(y)0sekund(y)