10 marca 2021 to dzień, w którym formalnie zaczyna Cię obowiązywać ESG
…zastanawiasz się po co tyle szumu albo myślisz, że to jakiś „greenwashing”? Zdecydowanie nie. Zapraszam do krótkiego materiału.
1. Dlaczego powinieneś przygotować raport ESG?
Od dziś w Polsce i innych krajach UE zacznie obowiązuje unijne rozporządzenie SFDR 2019/2088 dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.
CZEGO DOTYCZY?
Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dla uczestników rynku finansowego i doradców finansowych dotyczące przejrzystości w odniesieniu do wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich działaniach.
2. Dlaczego ESG zostało wprowadzone?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ widzę tutaj 3 aspekty wpływające na zasadność wprowadzenia raportowana ESG. Oczywiście, aspekty nazwałam celowo dość ogólnie, jednak w wyjaśnieniu staram się wytłumaczyć mój punkt widzenia:
🔵 Aspekt finansowo – prawny
Większa przejrzystość spółek pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Uwzględnianie danych pochodzących z raportów ESG przez np. inwestorów, analityków podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych ma przyczynić się do lepszej wyceny spółek i minimalizacji ryzyka inwestycyjnego.
🔵 Aspekt energetyczno – klimatyczny
W mojej ocenie najważniejszy aspekt do raportowania ESG. Dlaczego? Ponieważ łatwo to przedstawić w ciągu przyczynowo – skutkowym. Jeśli częstotliwość klęsk klimatycznych wzrosła od 2018 o 46% (wg IPPC 2020). Skutki i konsekwencje tych zmian mogą kosztować światową gospodarkę ponad 69 bln$ do 2050 roku (Źródło). Efektem są zmiany klimatyczne, które wyłoniły dziś nową kategorię ryzyka finansowego i stanowią dziś jedno z głównych zagrożeń dla światowej gospodarki – ryzyko finansowania w technologie, które pomagają odbudować zanieczyszczone środowisko oraz łączyć energetykę konwencjonalną z odnawialną lub całkowicie odnawialną.
🔵 Aspekt społeczno – pracowniczy
Wiele spółek nadal podąża za myśleniem, że raport ESG powinien służyć budowie pozytywnego wizerunku spółki – a to błąd uważam. Coraz więcej osób szukających ofert na rynku pracy (zwłaszcza dorastające do rynku pracy pokolenie Alfa, wcześniej również X, Y) zwracają uwagę na to czy firma jest przyjazna dla środowiska nie tylko zewnętrznego, ale również czy tworzy przyjazną atmosferę i dba po parytet.
Najświeższym przykładem raportowania ESG jest Żabka Sp. z o.o., na stronie której możemy przeczytać przykłady różnych inicjatyw w obszarze ESG. Co prawda, nie jest to raport, którego oczekiwałabym, jednak widać, że autorzy budują solidne podstawy raportowania ESG. Z mojego punktu widzenia oczekiwałabym oceny ilościowej oraz porównań do ubiegłych lat, a także planów na przyszłość w postaci liczbowej, zwłaszcza w obszarze ograniczenia zużycia energii i paliwa. Mimo wszystko – brawo za podejście do tematu.
3. Kogo obowiązuje?
Raportowaniem ESG będą objęte następujące podmioty:
- Uczestnicy rynku finansowego, którzy udostępniają produkty finansowe (m.in.: firma inwestycyjna, instytucje kredytowe, zakład ubezpieczeń) (więcej w definicji).
- Uczestnicy rynku finansowego lub emitenci w odniesieniu do produktów finansowych lub obligacji korporacyjnych, które są udostępniane jako zrównoważone środowiskowo,
- Przedsiębiorstwa, które podlegają obowiązkowi publikacji oświadczenia na temat informacji niefinansowych lub skonsolidowanego oświadczenia na temat informacji niefinansowych (więcej szczegółów tutaj Art.2).
4. Po co jest mi to potrzebne?
Oprócz wymienionych wcześniej aspektów, poniżej krótka lista moich zidentyfikowanych korzyści:
✅Raportowanie ESG (Environmental, Social and Governance), zawiera dane, których szukają m.in. banki i podmioty udzielające finansowania. Dzięki nim banki mogą ocenić, czy Twoja firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i czy opłaca się udzielić finansowania dla Twojej firmy.
✅ Transparentny i wiarygodny raport ESG jest atrakcyjnym „kąskiem” dla inwestorów – zwłaszcza tych zagranicznych u których świadomość oraz wpływ raportu ma większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej (tylko w USA w ubiegłym roku przygotowano ponad 4k raportów, Niemczech prawie 2k raportów, Japonia 1,3k raportów, w Polsce 313, Rumunia 37, źródło: CorporateRegister).
✅ Podniesienie wiarygodności inwestycji oraz zmniejszenie jej ryzyka inwestycyjnego.
✅ Podniesienie wartości spółki w oczach inwestora.
✅ Ułatwienia podejmowania decyzji (w mojej ocenie istotne zwłaszcza przy inwestycjach i projektach technologicznych efektywności energetycznej, gdzie interesują mnie wskaźniki kWh, tonCO2 i innych mierzalnych w jednostkach SI wskaźników).
✅ Ocena spółki na poziomie sektora (obecnie nie ma metodologii, która transparentnie przedstawiałyby takie podejście, niemniej jednak w przyszłości oczekiwałabym takich danych w raporcie).
✅ Wsparcie w podjęciu decyzji o przejęciu spółki.
✅ Atrakcyjność spółki w oczach sektora publicznego, zwłaszcza podczas dużych przetargów.
✅ Rywalizacja z konkurencją o lepsze miejsce rynkowe.
5. Jakie nowości w raportowaniu dla spółek?
- RAPORTOWANIE EMISJI GHG
W listopadzie 2018 roku został opublikowany raport Parlamentu Europejskiego proponujący zmiany do projektu rozporządzenia w sprawie zrównoważonych inwestycji (ang. sustainable investments). Dokument zawiera m.in propozycje, aby spółki raportowały tzw. scope 1, 2, 3 emissions.
- OBOWIĄZKI DO RAPORTU SPÓŁKI
Dyrektywa nakłada m.in. obowiązek opracowywania sprawozdania z działalności lub skonsolidowanego sprawozdania z działalności przez spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółdzielnie i przedsiębiorstwa państwowe, które są uzupełnieniem sprawozdań finansowych.
- REGULACJE
Raport Parlamentu Europejskiego 2013/34/EU proponuje, aby do dotychczas przyjętego zakresu informacji, które mają się znaleźć w sprawozdaniu z działalności, dodać tematykę emisji gazów cieplarnianych (ang. greenhouse gases, GHG) w postaci przedstawienia emisji w zakresach 1, 2, 3 oraz wyniki zrealizowanych działań w odniesieniu do klimatycznych celów Unii Europejskiej.
6. VELMA – moje rozwiązanie dla ESG i GHG
VELMA – pierwsza w Polsce platforma IT, która pomoże Ci w raportowaniu ESG oraz emisji gazów cieplarnianych (GHG) w zakresie 1,2,3 do sprawozdania Twojej spółki.
Obecnie platforma VELMA umożliwia obliczenia śladu węglowego. Opieramy się na normie ISO 14064-1 Gazy cieplarniane – Część 1: Specyfikacja i wytyczne kwantyfikowania oraz raportowania emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych na poziomie organizacji oraz na The GHG Protocol A Corporate Accounting and Reporting Standard, a także wykorzystujemy wskaźniki GRI Global Reporting Initiative (GRI), który stanowi międzynarodowy wzorzec raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju dla firm. Wkrótce kolejne etapy zostaną oddane do użytkowania firm!
Więcej o VELMA tutaj: