Emisje gazów z łańcucha dostaw – scope 3
W poprzednich materiałach dużo pisałam o tym dlaczego ESG jest ważne i jak wpłynie na sektor MŚP – tutaj. Ponadto, w poprzednich wpisach możecie pobrać realne przykłady jak obliczać emisje CO2 w zakresie 1 oraz 2 zgodnie z GHG Protocol (część 1 – tutaj, część 2 – tutaj). Pamiętaj sprawdź spam i inne skrzynki, jeśli pobierasz materiał.
W dzisiejszym materiale dowiesz się:
✅ Przykład obliczeniowy emisji łańcucha dostaw.
✅ Jak przyjąć granice obliczeniowe oraz operacyjne?
✅ Jak policzyć emisje gazów w firmie zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych (emisje dla kredy, odpadów, tworzyw polietylenowych i transport – dystrybucja produktów)?
✅ Dlaczego powinieneś obliczać emisję gazów i czy ma wpływ w przetargach?
✅ Jaki jest cel obliczanie emisji?
✅ Co czeka sektor SME?
Co to jest i po co mi emisja z łańcucha dostaw?
Ślad węglowy jest to suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Oblicza się w trzech zakresach (ang. scope), dobieranych w zależności od celu obliczania śladu węglowego przez daną firmę. Właśnie obliczenia w tych zakresach (ang. scope 1, 2 i 3) zostały zaproponowane do obowiązkowego raportowania w sprawozdaniach z działalności.
Krótko o zakresach, abyś wiedział co to jest:
🔵 Zakres 1 – Emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w źródłach stacjonarnych bądź mobilnych będących własnością firmy lub przez nią kontrolowanych (również emisje z procesów technologicznych).
🔵 Zakres 2 – Emisje energetyczne pośrednie powstałe w wyniku zużywania importowanej (zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz) energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu.
🔵 Zakres 3 – Emisje pozostałe, powstałe w całym łańcuchu wartości, np. w wyniku wytworzenia surowców, zagospodarowania odpadów, transportu produktów, podróży służbowych np. samochodem, pociągiem czy samolotem, użytkowania produktów.
Ślad węglowy jest wymagany do obliczenia w raportach ESG dla spółek giełdowych i instytucji finansowych zgodnych z GHG Protocol (scope 1,2,3) lub ISO 14064:1:2018 Greenhouse gases — Part 1: Specification with guidance at the organization level for quantification and reporting of greenhouse gas emissions and removals.
Jakie regulacje i kogo obowiązują?
Od 10 marca 2021 w Polsce i innych krajach UE obowiązuje unijne rozporządzenie SFDR 2019/2088 dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Dotyczy ono przede wszystkim:
- Doradców finansowych, firmy inwestycyjne świadczące usługi zarządzania portfelem, instytucje kredytowe świadczące usługi doradztwa inwestycyjnego, pośrednicy ubezpieczeniowi świadczący usługi doradztwa ubezpieczeniowego w odniesieniu do ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
- Zakłady ubezpieczeń na życie, które oferują ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne.
- Rozporządzenie nakłada na instytucje finansowe, w tym banki, nowe obowiązki w zakresie przejrzystości i ujawniania podejścia do zarządzania ryzykami dla zrównoważonego rozwoju w ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej i podejmowanych przez dany podmiot decyzji inwestycyjnych. Nie dotyczy to portfela kredytowego.
Co z firmami z sektora SME?
Pojawiła się wersja robocza Dyrektywy w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, która moim zdaniem zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.
Czytając cała roboczą wersję Dyrektywy szczególną uwagę zwróciłam na zapisy dot. firm z sektora SME, z której wynika, że:
- Nowa dyrektywa ma zastąpić dotychczasową w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i znacznie rozszerza katalog podmiotów zobowiązanych do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju o wszystkie duże jednostki. Bez względu na to czy są notowane czy nie na giełdzie.
- 3 lata od daty wejścia w życie Dyrektywy takie zobowiązanie raportowe mieliby rozpocząć mali i średni emitenci – notowani na rynkach regulowanych w UE (ale na zasadach uproszczonych, które poznamy).
- Standardy dla firm z sektora SME zostaną dostosowane do możliwości i zasobów takich firm. Podczas gdy SME notowane na rynkach regulowanych musiałyby z nich korzystać proporcjonalne wg przyjętej norma (która zostanie podana).
- Firmy z sektora SME nienotowane na giełdzie – które stanowią zdecydowaną większość SME – mogą zdecydować się na dobrowolne korzystanie z nich.
Jaki cel ma obliczanie emisji gazów cieplarnianych?
Poniżej bardzo krótko wymieniłam cele, które są stawiane przed firmami w ramach obliczenia i publikacji emisji gazów cieplarnianych:
- Inwestorzy rezygnują ze wspierania inwestycji uzależnionych od paliw kopalnych i wysokoemisyjnych.
- Inwestorzy wymagają analizy ryzyk i szans związanych ze zmianami klimatu i wykorzystaniem energii.
- Sprawdzanie dostawców w łańcuchu dostaw.
- Konkurencja już raportuje emisje gazów, możesz stracić pozycję rynkową.
- Publikacja emisji gazów to chęć zdobycia przewagi konkurencyjnej, bo konkurencja jeszcze tego nie robi.
- Wymóg spółki matki.
- Element przetargów, którego kryteria emisji gazów stają się coraz bardziej istotne lub krytyczne przy wyborze dostawcy.
- Społeczny nacisk na korporacje, a przez to ich dostawców.
Zachęcam do pobrania case study powyżej oraz zapraszam na konsultacje – chętnie pomogę.
Lidia