Stanowisko UE w sprawie dyrektywy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw
Nowe aktualizacje ws. CSRD
Propozycja Komisji Europejskiej rewiduje dyrektywę o raportowaniu niefinansowym z 2014 poprzez wprowadzenie następujących nowych funkcji:
- Rozszerzenie zakresu na wszystkie duże spółki i spółki notowane na rynku regulowanym (z wyjątkiem notowanych mikrofirm).
- Wymóg certyfikacji w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju.
- Bardziej szczegółowe i ujednolicone wymagania dotyczące informacji, które mają być publikowane przez firmy.
- Poprawa dostępności informacji, poprzez wymaganie ich publikacji w dedykowanej sekcji raportów zarządczych firmy. Zmiany te zwiększą odpowiedzialność firmy, zapobiegną rozbieżnym standardom krajowym i ułatwią przejście na zrównoważoną gospodarkę.
Co nowego?
Terminy
Pierwotnie czas na wdrożenie nowych wymagań wydawał się niemożliwy, aby przedsiębiorstwa przygotowały się do raportowania. Liczne środowiska zwróciły się o ustalenie terminu transpozycji w związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, podczas gdy inne środowiska zasugerowały odroczenie daty rozpoczęcia stosowania, aby dać przedsiębiorstwom wystarczająco dużo czasu na dostosowanie. Mając to na uwadze, UE proponuje następujące terminy:
- Terminy transpozycji przez państwa członkowskie (18 miesięcy po wejściu w życie)
Terminy realizacji przez przedsiębiorców:
- 1 stycznia 2024 r. dla przedsiębiorstw już objętych NFRD (raportowanie w 2025 r. na dane z 2024 r.)
- 1 stycznia 2025 r. dla dużych przedsiębiorstw niepodlegających obecnie NFRD (sprawozdawczość
w 2026 r. na 2025 r.) - 1 stycznia 2026 r. dla MŚP notowanych na giełdzie, a także dla małych i nieskomplikowanych kredytów instytucji i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń (raportowanie w 2027 r. na 2026 r.)
Taksonomia czynników społecznych
Wpływ taksonomii społecznej będzie dotyczył uczestników rynku finansowego.
Inwestorzy instytucjonalni i detaliczni, emitenci i zarządzający aktywami otrzymają wskazówki dotyczące definiowania inwestycji społecznych i kryteriów, które muszą zastosować, jeśli chcą stworzyć lub zainwestować w produkt finansowy o celach społecznych. Będzie to miało efekt domina dla podmiotów gospodarczych, które będą dążyć do:
- Uznania ich za inwestycje „społeczne”.
- Zintensyfikowania wysiłków w zakresie społecznej działalności gospodarczej oraz wdrożenia niezbędnych procesów.
Pomoże również zapobiegać wykorzystywaniu już istniejących, ale mniej rozwiniętych systemów podczas oceny inwestycji korzystnych społecznie, zapobiegając tym samym „social washing”.
Szczegóły tutaj.
Dlaczego ESG?
Do głównych powodów, dla których inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do raportowania ESG możemy zaliczyć obniżenie ryzyka inwestycyjnego oraz większa wiarygodność wśród funduszy. Jednocześnie, firma może mieć kilka różnych celów i zadań związanych z integracją ESG oraz z procesem inwestycyjnym, do których należą:
- Spełnienie wymogów wynikających z obowiązku lub przepisów powierniczych.
- Spełnienie wymagań klienta i beneficjenta.
- Obniżenie ryzyka inwestycyjnego.
- Zwiększenie zwrotu z inwestycji.
- Udostępnienie specjalistom ds. inwestycji więcej narzędzi i technik do wykorzystania w analizie.
- Poprawa jakości działań związanych z zaangażowaniem i zarządzaniem.
- Obniżenie ryzyka reputacji na poziomie firmy i inwestycji.
Nowy standard od 18 stycznia 2022
18 stycznia 2022 roku KE opublikowała projekt PTF-ESRS (Project Task Force – European Sustainability Reporting Standard). Ponad 300 stron Projektu Standarów Raportowania Zagadnień Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które będą stanowiły uzupełnienie dyrektywy CSRD – i to nie koniec.
Opublikowane standardy zawierają:
- Cztery projekty standardów przekrojowych (Strategia i model biznesowy; Zarządzanie zrównoważonym rozwojem i organizacją; Istotne wpływy, ryzyka i szanse związane ze zrównoważonym rozwojem; Definicje polityki, celów, planów działania i zasobów);
- Projekt standardów tematycznych (Zmiany klimatyczne)
- Dwa zbiory wytycznych koncepcyjnych (Podwójna istotność; Jakość informacji)
Kolejne projekty będą sukcesywnie prezentowane w najbliższych tygodniach.
Docelowa struktura raportu ESG będzie obejmować 3 poziomy, zgodnie z rysunkiem poniżej, który znajdziesz w projekcie PTF-ESRS:
W pierwszych projektach pojawiły się również wytyczne międzynarodowe, według których raportowanie powinno być przygotowane tj. SASB GRI, TCFD i inne.
Kogo będą dotyczyły nowe standardy?
Od 2024 roku blisko 50 000 spółek w UE, w tym około 3 000 dużych spółek w Polsce. W tym również firmy spoza giełdy. Rozmawiając z przedsiębiorcami zaledwie kilkanaście procent z nich jest przygotowanych do nowych zmian. Zgodnie z Dyrektywą CSRD firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników lub spełniające kryteria finansowe (suma bilansowa >EUR 43 mln i przychody netto >EUR 50 mln) również zostaną objęte tym wymogiem.
Patrząc realnie firmy już dziś powinny przygotować się do raportowania ESG, poszukać narzędzia IT, które ułatwi im proces przygotowania raportu i zbierania danych. Przedsiębiorstwa, które nie stosowały wcześniej metodyk GRI, SASB lub innych mają zaledwie ponad rok na przygotowanie się do procesu raportowania ESG oraz określenia ścieżki dekarbonizacji w scenariuszach rozwoju.
Obecnie w projekcie standardów mamy 5 wskaźników ogólnych, 15 wskaźników sektorowych, 1 wskaźników charakteryzujący sektor oraz pozostałe 7 powiązanych.
Jeśli potrzebujesz:
- skonsultować w jaki sposób nowe wytyczne wpływają na Twoją firmę
- jak przygotować się do raportowania ESG
- jakie narzędzia IT wykorzystać
Zapraszam do kontaktu: lidia@velmaesg.com
O mnie:
- CEO VELMA ESG platformy IT do raportowania ESG
- Stypendystka grantu naukowo badawczego MIT Boston
- Główny Inżynier Programu ELENA dot. Transformacji energetycznej budynków komercyjnych w BNP Paribas, współfinansowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny
- Stypendystka EIT Climate KIC w obszarze zrównoważonego rozwoju
- Współpracowała m.in. z BNP Paribas, Deutsche Bank, Veolia, node.energy, firmy BIG4
- Niezależny ekspert ds. energii projektów finansowanych w programie HORYZONT2020