W dzisiejszym artykule dowiesz się:
✅ Dlaczego inwestorzy przywiązują uwagę do ESG?
✅ Jakie są główne powody, dla których powinieneś posiadać raport ESG?
✅ Czy raport ESG to tylko „odhaczenie” wymaganych regulacji?
✅ Nowość – od 1 lipca nowe zasady dla firm.
Nie mam raportu ESG – czy to oznacza, że jestem mało atrakcyjną firmą dla inwestorów?
O tym, które firmą są zobowiązane do raportowania ESG oraz czy firmy z sektora SME będą również musiały wykazać się takim raportem pisałam w poprzednich artykułach [1], [2], [3] poruszając problemy przedsiębiorców, które dotyczą:
- Dezorientacji i braki wiedzy od czego rozpocząć raportowanie ESG
- Brak jednego miejsca, w którym znajdą spójny zbiór najważniejszych informacji o ESG.
- Brak wiedzy o tym jak obliczać wskaźniki związane z emisjami gazów cieplarnianych, energią, wodą.
- Negatywnego postrzegana firm bez raportu ESG.
Dziś postaram się przybliżyć temat związany z istotnością raportu ESG w kontekście inwestorów czy funduszy udzielających finansowania.
Do głównych powodów, dla których inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do raportowania ESG możemy zaliczyć obniżenie ryzyka inwestycyjnego oraz większa wiarygodność wśród funduszy. Jednocześnie, firma może mieć kilka różnych celów i zadań związanych z integracją ESG oraz z procesem inwestycyjnym, do których należą:
- Spełnienie wymogów wynikających z obowiązku lub przepisów powierniczych.
- Spełnienie wymagań klienta i beneficjenta.
- Obniżenie ryzyka inwestycyjnego.
- Zwiększenie zwrotu z inwestycji.
- Udostępnienie specjalistom ds. inwestycji więcej narzędzi i technik do wykorzystania w analizie.
- Poprawa jakości działań związanych z zaangażowaniem i zarządzaniem.
- Obniżenie ryzyka reputacji na poziomie firmy i inwestycji.
Przyjrzymy się zatem każdemu z tych celów.
Spełnienie wymagań w ramach obowiązku powierniczego, przepisy prawne i spełnianie wymagań klienta i beneficjenta
Raportowanie ESG jest obowiązkowe od 10 marca 2021 dla instytucji finansowych zgodnie z Rozporządzeniem 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (potocznie zwane Taksonomią UE) ma na celu wiążące określanie, jakie inwestycje są przyjazne dla środowiska, a jakie nie. Jednakże, w ciągu 3 lat od wejścia, Rozporządzeniem mają być objęte wszystkie duże firmy, które również nie są notowane na giełdzie. Pierwszy okres raportowy rozpocznie się już w 2022 roku, a to oznacza, że dane powinniśmy agregować już w 2021 roku. Obecne zmiany i draft Rozporządzenia ma wliczać firmy z sektora SME wg definicji unijnej. Szerzej pisałam o tym tutaj.
Dodatkowo, od 1 lipca wchodzą zmiany do DPSN2021 czyli Dobrych Praktyk dla Spółek Notowanych na GPW, w której jednym z najważniejszych elementów będzie zasada 1.3 – w swojej strategii biznesowej spółka uwzględnia tematykę ESG, w szczególności obejmującej zagadnienia środowiskowe, społeczne i pracownicze.
Obecnie jednak znaczna liczba specjalistów inwestycyjnych nadal nie integruje ESG, które wynika z braku wiedzy dot. wpływu ESG na inwestycje oraz firmę. Skąd takie dane? Według Instytutu CFA z 2018 r. globalne badanie ESG, 24% inwestorów kapitałowych, 55% inwestorów o stałym dochodzie i od 79% do 92% inwestorzy alternatywni (w ramach funduszy private equity, nieruchomości, infrastruktury i funduszy hedgingowych) nie włączają ESG do swoich procesów. Proces ten jednak dynamicznie się zmienia. W samym roku 2020 9 na 10 inwestorów (wg danych z PwC) deklaruje, że uwzględnia w swojej polityce raportowanie ESG.
Dodatkowo, bardzo wyraźnie widać trend, w kierunku którym podążamy w ramach realizacji ESG oraz zapotrzebowanie na edukację w tej dziedzinie oraz wsparcie firm. Jak podaje Reuters, w najbliższych latach PwC planuje zatrudnić ponad 100.000 osób w ramach wsparcia firm w budowaniu strategii i polityki zrównoważonej również w przygotowaniu raportów ESG.
Obniżenie ryzyka inwestycyjnego i zwiększenie inwestycji zwroty
Wielu inwestorów stara się zintegrować ESG z procesami inwestycyjnymi, aby lepiej zrozumieć i obniżyć ryzyko inwestycyjne. Niektórzy dążą również do zwiększenia zwrotów za pośrednictwem ESG. Ostatnie badania sugerują, że więcej firm robi to, aby zmniejszyć ryzyko, a nie zwiększyć zwroty, ale niektóre firmy robią jedno i drugie. (CFA Institute)
Więcej narzędzi i technik do wykorzystania w analizie i poprawie jakości działań związanych z zaangażowaniem i zarządzaniem
Sądząc po ankietach ESG przeprowadzonych zarówno przez naukowców, jak i praktyków inwestycyjnych, nie wszystkie firmy uważają, że integracja ESG prowadzi do lepszych zwrotów skorygowanych o ryzyko. Jednak wiele narzędzi integracyjnych ESG, takich jak karty wyników, można wykorzystać do współpracy z zespołami zarządzającymi firmą i pomocy w działaniach związanych z zarządzaniem. Te same narzędzia mogą również zwiększyć przejrzystość modelu biznesowego firmy. (CFA)
Ryzyko reputacji na poziomie firmy
Firmy mogą postrzegać integrację ESG jako niezbędną do zapewnienia dobrej reputacji i ograniczenia ryzyka reputacji wśród interesariuszy. Dowody na różne poglądy w świecie korporacji można znaleźć w ostatnim oświadczeniu Business Roundtable (sierpień 2019) podpisanym przez 181 dyrektorów generalnych (w tym główne banki inwestycyjne i zarządzających aktywami), którzy zobowiązali się do prowadzenia swoich firm z korzyścią dla wszystkich interesariuszy – klientów, pracowników, dostawców, społeczności i udziałowców.
Dlaczego jeszcze warto rozważyć raport ESG w zwiększeniu pozycji rynkowej firmy, możliwości inwestycyjnych oraz reputacyjnych:
- Transparentny i wiarygodny raport ESG jest atrakcyjnym „kąskiem” dla inwestorów – zwłaszcza tych zagranicznych u których świadomość oraz wpływ raportu ma większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej (tylko w USA w ubiegłym roku przygotowano ponad 4k raportów, Niemczech prawie 2k raportów, Japonia 1,3k raportów, w Polsce 313, Rumunia 37, źródło: CorporateRegister).
- Podniesienie wiarygodności inwestycji firmy oraz zmniejszenie jej ryzyka inwestycyjnego.
- Możliwość uzyskania lepszych warunków finansowych
- Podniesienie wartości spółki w oczach inwestora.
- Ułatwienia podejmowania decyzji (w mojej ocenie istotne zwłaszcza przy inwestycjach i projektach technologicznych efektywności energetycznej, gdzie interesują mnie wskaźniki kWh, tonCO2 i innych mierzalnych w jednostkach SI wskaźników).
- Ocena spółki na poziomie sektora
- Wsparcie w podjęciu decyzji o przejęciu spółki.
- Atrakcyjność spółki w oczach sektora publicznego, zwłaszcza podczas dużych przetargów.
- Rywalizacja z konkurencją o lepsze miejsce rynkowe.
Obecnie w Polsce jedynie 31% inwestorów sporządza politykę dotyczącą zaangażowania w zakresie monitorowania spółek pod kątem ryzyk ESG, a tylko 11% ją publikuje, podczas gdy w pozostałych krajach UE wartość jest znacząco większa – wynika to z większej świadomości oraz rozwiniętego mechanizmu wspierania przedsiębiorstw w zrównoważonym rozwoju. (Źródło: PwC) Dodatkowo, 62% ankietowanych inwestorów twierdzi, że spółki na polskim rynku są średnio lub słabo przygotowane do dostarczania inwestorom informacji wymaganych rozporządzeniem SFDR.
Według inwestorów najtrudniejsze do przełożenia na wskaźniki niefinansowe prym wiodą elementy związane ze środowiskiem i klimatem (tak twierdzi 30% inwestorów). Jednocześnie jednak kwestie środowiskowe są najistotniejsze w punktu widzenia raportu ESG w oczach inwestorów, głównie ze względu na: wskaźniki związane ze śladem węglowym czy z ilością zużywanej energii.
Raportowanie ESG może wydawać się z pozoru kolejnym wymogiem regulacyjnym. Mimo, że rynek Polski jest we wczesnej fazie rozwoju w obszarze ESG już dziś słyszymy i czytamy, że banki, fundusze, instytucje udzielające wsparcia będą uwzględniały wskaźniki i czynniki ESG z punktu widzenia udzielenia finansowania.
Biorąc pod uwagę powyższe, firmy już dziś powinny przemyśleć jakie ryzyka i obszary transformacji energetycznej chcą uwzględnić w rozwoju strategii oraz jakie inwestycje będą niezbędne, aby osiągnąć założone cele. Ponadto, ważne będzie jak zintegrować cele w raportach ESG ze strategią biznesową oraz jak skutecznie korzystać z dostępnych zasobów, aby podnieść wartość firmy w oczach klientów i inwestorów.
Pozdrowienia 🙂
Pobierz bezpłatny materiał obliczania wskaźników GHG cz.1