3 fundusze EU na rozwój MŚP – obiecujące obszary

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

🔹 3 programy finansowania, które powinien znać nowoczesny przedsiębiorca

🔹 Po co Ci raport ESG do przygotowania aplikacji o finansowanie

🔹 Najczęstsze błędy w przygotowaniu wniosku o finansowanie

🔹 Czy możesz otrzymać finansowanie na projekt we wczesnej fazie rozwoju

1. Nie taki diabeł straszny…

Wiem, że wielu z przedsiębiorców i naukowców kiedy patrzy na dokumentację funduszy europejskich myśli:

❌ za dużo papierologi, w której utonę,
❌ o co chodzi z tym ESG
❌ po co będę marnować swój czas, jeśli i tak nie zdobędę finansowania,
❌ co ja mam innowacyjnego i jak to opisać,
❌ kogo zapytać i od czego zacząć,
❌ skąd wiedzieć gdzie tego szukać,

ale spokojnie, nie wygląda to tak strasznie – moim zdaniem ubieganie się o fundusze z Programu EUROPA HORYZONT jest całkiem proste – pod warunkiem, że masz dobry projekt i opiszesz każde z kryteriów.

2. Jakie programy dla MŚP

Źródło: Opracowanie własne na podstawie dokumentu.

3. Najczęstsze błędy we wniosku

Programy wyglądają naprawdę interesująco, jednak należy zwrócić uwagę na często pojawiające się błędy:

🔵 W kryterium Excellence brak wiarygodnych wskaźników zrównoważonego rozwoju dla projektu. Często zdarza się, że w kryterium zrównoważonego rozwoju podane wskaźniki nie odzwierciedlają faktycznego stanu oraz wpływu projektu np. na odpady, zużycie energii czy emisję gazów cieplarnianych. Brak wiedzy w zakresie energetyki czy zrównoważonego rozwoju powoduje, że takie wskaźniki są wpisywane przez wiele firm „automatycznie” bez większego zastanowienia – co jest dużym błędem i może odbić się negatywnie w procesie uzyskania finansowania.

🔵 W kryterium Impact do najczęstszych błędów można zaliczyć, m.in. zbyt ogólne lub brak informacji dotyczącej docelowej grupy klientów oraz etapów wejścia na rynek. Tę część przedsiębiorcy traktują dość pobieżnie, nie wskazując wielkości rynku, na który planują sprzedaż. Dodatkowo, częstym problemem jest brak precyzyjnie wskazanej konkurencji lub po prostu jej brak.

🔵 W kryterium Implementation jednym z najczęściej popełnianych błędów to uchybienia w części finansowej. To obszar kluczowy, aby uzyskać dofinansowanie – wszystkie informacje powinny być spójne i rzetelne. Należy również przyjrzeć się proponowanym celom oraz zadaniom z poszczególnych kamieniach milowych opisywanych w projekcie. Często zdarza się, że proponowany budżet dla wybranego zadania jest przewymiarowany lub niedoszacowany.

Więcej znajdziesz w moim artykule tutaj

Biorąc pod uwagę powyższe błędy należy zastanowić się w jaki sposób opisać transparentnie kryteria, które będą wiarygodne dla ekspertów oceniających. Teraz krótko wyjaśnię tę kwestię dla Ciebie.

4. Po co Ci raport ESG do przygotowania aplikacji o finansowanie

We wszystkich wymienionych wcześniej Programach finansowania należy przedstawić i opisać wskaźniki związane ze zrównoważonym rozwojem, energią oraz wpływem projektu na aspekty społeczne i ekonomiczne – chociażby w przypadku kryterium Excellence dot. long – term vision – czyli wpływ technologii na aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne w perspektywie kilku lat.

Dotyczy to wszystkich przedsiębiorstw, które ubiegają się o finansowanie od mikro i małe, po średnie i duże firmy. Oprócz oczywiście kryterium zrównoważonego rozwoju jest dodatkowo kryterium dot. promowania równości szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji.

Podstawowe korzyści z raportu ESG:

✅ Masz możliwość uzyskania lepszych warunków finansowych w ubieganiu się o kredyt.

✅ Spełniasz regulacje unijne i krajowe.

✅ Zwiększasz wiarygodność inwestycji oraz zmniejszasz jej ryzyka inwestycyjne.

✅ Podnosisz wartości spółki w oczach inwestora lub eksperta oceniającego.

✅ Ułatwiasz podejmowanie decyzji inwestorom oraz podnosisz transparentność firmy.

Więcej o tym, dlaczego powinieneś posiadać raport ESG – tutaj.

5. Jak skutecznie i transparentnie obliczyć wskaźniki w aplikacji

Najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie raportu ESG, który firmy i tak musza przygotować.

🔹 Dzieje się tak zgodnie z unijnym rozporządzeniem SFDR 2019/2088, które obowiązuje od kliku dni (10 marca 2021) w Polsce i innych krajach UE dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem, ale także zgodnie z Rozporządzeniem 2013/34/EU, aby do dotychczas przyjętego zakresu informacji, które mają się znaleźć w sprawozdaniu z działalności, dodać tematykę emisji gazów cieplarnianych.

🔹 Proponuję przygotować raport ESG przy pomocy Platformy VELMA – pierwszej polskiej aplikacji IT do przygotowania raportu ESG.

🔹 W swoich obliczeniach opieramy się na wskaźnikach zgodnych z międzynarodowym wzorcem raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju dla firm oraz obliczeniu wskaźników zgodnie z ISO14064-1 Gazy cieplarniane oraz śladu węglowego zgodnie z the GHG Protocol a Corporate Accounting and Reporting Standard.

Pamiętaj!

❌ Firmy, które piszą wnioski nie obliczają tych wskaźników, a wpisują je domyślnie. W konsekwencji takie wnioski nie są pozytywnie oceniane przez ekspertów.

✅ Dzięki raportowi ESG masz możliwość otrzymania korzystnych warunków kredytu inwestycyjnego w banku jeśli wykażesz, że firma ma pozytywny wpływ na obniżenie: zużycia energii [kWh/rok], emisji CO2 [Mg/rok], wody [litr/rok], odpadów [ton/rok], a które są  w raporcie ESG. Dzięki temu podnosisz wartość i wiarygodność firmy w oczach inwestorów, banków oraz ekspertów oceniających wniosek.

6. Co możesz zrobić

Możesz napisać email na adres: contact@grzegorczyklidia.com abyśmy przygotowali dla Twojej firmy taki raport.

Raport ESG przygotowujemy w 3 prostych krokach:

Posiadając raport ESG możesz jednocześnie:

✅ Wykorzystać wskaźniki do aplikacji w ubieganiu się o fundusze na rozwój firmy.

✅ Spełnić regulacje oraz pokazać raport inwestorom/bankom, że jesteś wiarygodny i transparenty zwłaszcza w kwestiach energetyczno – środowiskowych oraz otrzymać korzystne warunki kredytowe.

Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Lidia

Jeśli chcesz poznać szczegóły raportu ESG dla Ciebie, napisz 🙂


Jeśli chcesz od razu skonsultować projekt możesz kliknąć w zielony przycisk poniżej

Do końca marca 1h konsultacje w cenie 250zł 190zł + 23% VAT

0dni0godzin(y)0minut(y)0sekund(y)