Jak w 6 krokach ocenić potencjał rynkowy nowych produktów

Czy możesz ułatwić klientom znajdowanie Twojej oferty i oszczędzić im przy tym nerwów? Dlaczego rozwój innowacji i technologii w firmie nie zawsze przynosi zwiększoną sprzedaż?

🔵 Ciekawe pytania, prawda?

Tomek, menedżer działu R&D, jednej z warszawskim firm technologicznych zadał mi pytanie: jak ocenić potencjał rynkowy nowych pomysłów i zwiększyć marżę obecnych produktów.

Oczywiście cel jest jeden:

✅ Zwiększyć zyski firmy oraz zgodność KPI.

✅ Zdobyć unikalną grupę klientów (najlepiej premium).

✅ Wykorzystać proste, ekonomiczne i funkcjonalne narzędzia bez inwestowania dużych kwot.

Cóż, życzenia to podstawa 😉

*

Zgodzę się, że menedżerowie dużych firm potrafią dostrzegać nadchodzące zmiany rynkowe i dysponują zasobami, aby wykonać te zmiany (mocne know-how, portfele produktowe, badania, finansowania R&D itd.), ale co z tego jeśli problem leży po innej stronie, ponieważ pytanie Tomka zostało źle zadane.

*

🔵 Dlaczego?

Nawet jeśli dobry menedżer potrafi właściwie rozdysponować zadania i szkolić członków zespołu – zakładając, że skoro odpowiednie osoby zajmują się wskazanymi działaniami to cała organizacja działa tak, jak powinna – a produkty będą sprzedawały się jak świeże bułeczki.

Niestety, to błędne założenie.

*

Jeśli już jesteś na etapie wdrażania innowacji, albo poszukiwania potencjału w swojej firmie kluczowym jest zadanie sobie pytania [a nie firmie], które brzmi:

Jakie korzyści powinienem dać klientom, których nie mogą zaproponować konkurenci. Jak ułatwić klientom znajdowanie mojego produktu.

🔵 Proste, prawda?

❌ Kłopot w tym, że Tomek koncentruje się zwykle na oferowanym produkcie jako pojedynczym elemencie i samej technologii, a nie na całej gamie korzyści, które umożliwia jego produkt (usługa).

🔵 Co to znaczy?

To znaczy tyle i działa na zasadzie „masz i kup” – Prawdą jest, że nawet setki tysięcy wydane na reklamę nie zdziałają tutaj wiele.

*

🔵 Chyba nadal nie rozumiem…

Spójrz, możesz zaproponować klientom unikatowe korzyści na każdym etapie łańcucha konsumpcji – zwłaszcza w technologiach i przemyśle. Tylko w ten sposób możesz ocenić potencjał rynkowy obecnych i nowych produktów, które pozwolą Ci zrealizować założone cele rozwoju produktu i wzrost marży przy zaproponowaniu maksymalnych korzyści dla klientów.

*

🔵 Co to znaczy?

To znaczy, że od chwili kiedy Twój klient dowie się, że masz super produkt do momentu kiedy go kupi. Oczywiście dochodzą do tego rozwiązania problemów klienta, które dzielą się na 3 kategorie, ale o tym w kolejnych materiałach.

*

🔵 Jak to zrobić?

Ty, jako menedżer R&D powinieneś myśleć w kategorii produktów wprowadzanych do firmy lub ulepszanych w kontekście poprawy doświadczenia klienta w całym łańcuchu konsumpcji.

🔵 Łańcuch konsumpcji? To skomplikowane…

Wcale nie, bo zobacz – doświadczenie klientów w produktach innowacyjnych i również obecnych w firmach jest kształtowane na każdym z 6 etapów. Na każdym z nich należy stawiać kluczowe pytania, które zachęcą Twojego klienta do zakupu. Każde z pytań zadawane osobno jest proste, ale dopiero wszystkie razem dają silne narzędzie, które pozwala firmie:

✅ Kontrolować rozwój produktu oraz jego celowość.

✅ Kierować produkt do klientów premium i zwiększyć marżę.

✅ Wykorzystać szybkie i proste metody jej wzrostu bez konieczności dużych nakładów na innowacje

*

🔔 Poniżej zobacz jak wygląda proces, jutro zamieszczę szczegółowy PDF, który będziesz mógł pobrać i wdrożyć w swojej firmie tak, abyś mógł skupić się na tym co dostarczasz dzięki nowemu lub ulepszonemu produktowi, a nie skupiać się na samej technologii (Dzieje się tak często, kiedy prowadzimy badania R&D i po 3 latach zapominamy po co tak naprawdę i do kogo jest ten produkt).

🔵 Dla kogo jest narzędzie?

Jeśli jesteś właścicielem MŚP, menedżerem R&D, menedżerem rozwoju produktu, strategiem biznesowym, możesz spróbować i zobaczysz jak zmieni się podejście do szukania nowych przestrzeni rynkowych dla rozwoju Twojej firmy.

Zapraszam do zadawania pytań na LinkedIN lub bezpośrednio na stronie 🙂

Jutro pełny PDF do pobrania.

Pozdrowienia:)

LG

#rozwój #technologie #innowacje #produkt #manager